Lens Kullanırken Bilmeniz Gerekenler

Lens Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli
Doğal yapıları sayesinde normal gözden ayırt edilmeyen lensler her geçen gün daha fazla insan tarafından tercih ediliyor. Lens kullanıcıları veya ilk defa lens alacak olan kişiler ne yazık ki çok fazla bilgiye sahip değil. Lens kullanıcıları tek tip değildir. Sağlık açısından lens kullanıldığı gibi kozmetik açıdan renkli lens kullananlarda vardır.

Lens Kullanım Süresine Dikkat Edin
Lensler tek tip olarak üretilmez. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık kullanıma göre üretilir. Marka ve modele göre değişken olsa da 15 gün kullanım ömrü olan bir lensi 16. Gün kullanmak hata olacaktır.

Lens Seçerken Çok Dikkatli Olun
Kullanıcıların en fazla yaptığı hataların başında göz rengini değiştirmek için kontakt lens siparişi vermek geliyor. Bu sipariş öncesinde mutlaka göz doktoruna danışın. Kıyafete uygun lens takmak ya da bireysel karar vermek her zaman doğru olmayacaktır.

Duşa, Denize, Havuza Lens İle Girmeyin
Havuz, deniz ya da duş bu üçüne de girdiğiniz zaman mutlaka lensleri çıkartın. Sürenin çok fazla önemi yok. Sıvıyla temas etmesi lenslerin durumunu değiştirecektir. Evlerde kullanılan su şebeke suyudur ve filtreleme yöntemleri kullanılarak temizlenerek kullanımı uygun hale getirilir. Ancak ne olursa olsun içilebilir bir şebeke suyu olsa bile mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Çeşme suyunu lens ile temas etmesi gibi durumlarda mikrop kapma ihtimali son derece yüksektir.

Makyaj Ve Lens
Kadınlar için makyaj son derece önemli lens ile makyajın uyumlu olması gerekiyor. Göz renginize uygun bir makyaj yapmanız sizi çok şık gösterebilir. Solotica Hidrocor Haresiz Lens Koyu makyaj sevenler için oldukça ideal olacaktır. Her zaman makyaj ve lens ilişkisinde sıralamaya dikkat edin. Önce lens takıp daha sonra makyaj yapın. Çıkarırken önce lensi gözünüzden çıkartın ve sonrasında makyajınızı silin. Lensler gözünüze takılıyken kesinlikle makyajınızı silmeyin. Aksi halde ağır enfeksiyon ya da alerji durumları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Başkasının Lensini Asla Kullanmayın
Daha önce hiç lens kullanmayan kişiler genellikle uzun süre araştırma yaparlar eşinden dostundan arkadaşından birçok tavsiye alırlar. Kullanılan lenslerin onlarda nasıl duracağını merak ederler. Bu gibi durumlarda bazen başkalarının lensinin kullanılması söz konusu olabilir. Ancak bu durum tamamen yanlıştır, her iki taraf için de ciddi sağlık problemlerini bir arada getirebilir.

Lens Solüsyonlarını İyi Seçin
Lens kullanırken dikkat edilmesi gereken ana unsurların başında lens bakım ürünü olan lens solüsyonları gelmektedir. Basit bir solüsyon olarak görmeyin. Enfeksiyon önleyici özellikleri sayesinde lenslerin sorunsuz bir şekilde kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Dezenfekte amaçlı olarak kullanılan bu solüsyonlar lens kabına koyduğunuz lenslerin çok daha steril olmasını sağlar.

Lens Takıp Çıkarırken Ellerinizi Temiz Tutun
Ellerinizin temizliğinde %100 eminseniz lenslerinizi gözlerinize takabilir ya da çıkartabilirsiniz. Bu kuralı doğru bir şekilde uyguladığınız zaman her zaman sorunsuz bir şekilde lens kullanımını gerçekleştireceksiniz.

Lenslerle Uyumayın
Gün içerisinde gerek iş hayatında gerekse de normal hayatta insanlar yorulabiliyor. Bu nedenle de bir an önce evlerine gelip istirahat etmek istiyorlar. Bazen oldukça yorgun düşmeniz bile söz konusu olabilir. Lensler gözde unutulabilir. Bu gibi durumlar ciddi bir riski de beraberinde getirmektedir. Gözünüzde lens varken uyumak ciddi sorunları hazırlar. Eğer gece lenslerle uyuyorsanız ertesi gün mutlaka lensleri çıkartıp gözlerinizi dinlendirin. Lensler mümkün mertebe gece uyurken gözünüzde kalmasın.

Gözlükleri Tamamen Bırakmayın
Kontakt lens kullananların bilmesi gereken özelliklerin başında gözlükleri tamamen bırakmamak geliyor. Gözlerin zaman zaman dinlenmeye ihtiyacı vardır. Her zaman reçeteli bir gözlük bulundurun. Bunun dışında güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için de güneş gözlüğünü tercih edebilirsiniz.

Gözlerinize Gereken Önemi Verin
Günümüzde hem gençler hem de yetişkinler bilgisayar, cep telefonu ya da televizyon başında fazla zaman geçirebiliyorlar. Bu nedenle de uzun zaman göz kuruluğu ve yorgunluğu yaşamak mümkün olabiliyor. Gözlerinizi dinlendirmek için 20-20-20 kuralını uygulayın. Her 20 dakikada bir 20 saniye ve 20 metre uzakta bir şeye bakmayı deneyin. Bu sayede gözlerinizi çok daha fazla dinlendirmiş olacaksınız. 

Kurallara Uyun
Ne yazık ki toplumumuza “lens kör eder” düşüncesi ile birlikte birçok insanı lens kullanmamaya iten faktör bulunuyor. Lensler gözleri hiçbir şekilde kör etmez temel kurallara dikkat ettiğiniz zaman lensleri ömür boyu kullanabilirsiniz.  Lens kullanmak isteyenlere öncelikli olarak temel kuralları çok iyi bir şekilde anlatmak gerekiyor. Yeterince bilgili olan hastalar genellikle çok daha dikkatli olabiliyor. Bu kurallara çocukların çok daha fazla olduğu da tespit edildi.

Konuşma Başlat