Silikon Hidrojel Lens Nedir?

Silikon Hidrojel Lens Nedir?
8 September, 2023

Kontakt lensler sert kontakt lensler ve yumuşak kontakt lensler olarak iki ana gruba ayrılmaktadır. Teknolojinin gelişimiyle birlikte kontakt lenslerin göz ile uyumu konusunda potansiyel sorunların tamamen ortadan kaldırılması yönünde çalışmalar sürdürülmektedir. Bu iki ana gruba ayrılan kontakt lenslere “gelişmiş yumuşak kontakt lensler” alt başlığında bir başka model daha eklenmiştir.

 

 Gelişen teknoloji ile birlikte doğabilecek komplikasyonların durdurulması ve bazı kişilere uygunluk açısından doğan ihtiyaç neticesinde gelişmiş yumuşak kontakt lensler ( silikon hidrojel lensler) bilim insanları tarafından geliştirilmiştir.

 

 Silikon Hidrojel Nedir?

 

 Slikon hidrojel, göz yüzeyine daha fazla oksijen geçmesini sağlayan kontakt lenslerin içindeki özel bir maddedir. Aynı zamanda Slikon Hidrojel Lensler, daha uzun ömürlü olan ve daha çok rahatlık sağlayan bir lens teknolojisini de ifade etmektedir.

 

 Normal yumuşak lensler (Hidrojel Lensler) geliştirilmiş ve gelişmiş yumuşak lensler olarak (Slikon Hidrojel Lensler) piyasa sürülmüştür. Gelişmiş yumuşak lensler (Slikon Hidrojel Lensler) gözün daha iyi nefes almasını ve normal yumuşak lenslere göre daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşanmasını sağlamaktadır.

 

 Silikon Hidrojel Kontakt Lenslerin Faydaları Nelerdir?

 

 Göz sağlığı açısından silikon hidrojel lenslerin faydaları oldukça önemlidir. Bu sebeplerden birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

 

 Daha fazla oksijenin korneaya ulaşmasını sağlar.

 

 Slikon hidrojel kontakt lensler normal hidrojel lenslere oranla çok daha fazla oksijenin korneaya ulaşmasını sağlayarak gözlerin oksijen açısından daha iyi nefes almasına öncülük eder.

 

 Göz kuruluğu gibi rahatsızlık riskini azaltırlar.

 

 Nem tutma kapasitesi sayesinde lens daha uzun süre nemli kalır ve uzun süre boyunca konforlu bir deneyim yaşatır.

 

 Uzun ömürlüdür.

 

 Diğer lens çeşitlerine göre slikon hidrojel lensler daha uzun ömürlüdür. Özellikle uzun süreli lens kullanımı gerektiren aktivitelerde bulunanların tercih sebebi olması bununla ilişkilidir.

 

 Enfeksiyon riskini azaltır.

 

 Diğer kontakt lenslerin taşıdığı enfeksiyon riski ve kontakt lens komplikasyonları riski slikon hidrojel kontakt lensler ile çok daha az bir seviyeye düşer.

 

 Renkli ya da çok odaklı gibi çeşitleriyle zengin seçenek sunar.

 

 Slikon hidrojel lens çeşitleri diğer lenslere göre çok daha geniştir.

 

 Slikon Hidrojel İle Silis Karıştırılmaması Gerekir

 

 Halk arasında bazen silikon hidrojel ("silis" hidrojel değil) kontakt lensler ile silis temelli lensler birbiriyle karıştırılabilmektedir.

 

 Bu iki lens çeşidi arasındaki en temel fark yumuşaklık ve sertlik farkıdır. Slikon hidrojel kontakt lensler yumuşak lenslerden bile daha fazla geliştirilerek daha yumuşak hale getirilmiş iken, silis temelli lensler sert lensler sınıfına girer.

 

 Gaz geçirgen lenslerden olan silis temelli lensler, uzun ömürlü olmalarının yanı sıra daha çok astigmatı olan ve yüksek dereceli gözlük numarası olan kişiler için önerilir. Slikon hidrojel kontakt lensler ise günlük kullanılan kullan-at lens çeşitlerini ve uzun ömürlü lens çeşitlerini de kapsar. Slikon hidrojel kontakt lensler nem tutma özelliği sayesinde göz kuruluğu gibi bir takım rahatsızlıkların oluşmasında daha aktif olumlu etken sahibidirler.

 

 Slikon hidrojel kontakt lensler son teknoloji ürünü olarak yumuşak lens çeşitlerinin geliştirilmiş yumuşak lens olarak piyasaya sürülmüş hâlidir.

 

 Slikon Hidrojel Kontakt Lenslerin Riskleri Var mı?

 

 Genellikle güven konusunda beklentilerin aksi yönünde bir durum çıkarmayan ve etkisi kanıtlanmış, şikayet oranı oldukça düşük olan silikon hidrojel kontakt lenslerin riskleri her tıbbi üründe olduğu gibi çok düşük de olsa mevcuttur. Bu risklerden bazıları şunlardır:

 

 Göz kuruluğuna sebebiyet vermesi

 

 Keratit

 

 Göz enfeksiyonu

 

 Kornea hasarı

 

 Göz içerisinde yabancı cisim varmış hissi

 

 Lens bağımlılığı

 

 Alerjik reaksiyon

 

 Bu risklerin oluşma ihtimalinin düşük olduğunu hatırlatarak kontakt lens kullanan kişilerin lenslerinin bakımına mutlaka özen göstermeleri gerektiğini unutmamaları gerekir. Eğer lens bakımı konusunda yeterince başarılı değilseniz sizler için günlük kullan-at kontakt lensler üretilmektedir. Bu günlük lensler hijyen probleminden doğacak göz sağlığı sorunlarını neredeyse tamamen ortadan kaldırmaktadır.

 

 Slikon Hidrojel Lensler mi, Normal Yumuşak Lensler mi?

 

 Öncelikle sizin için uygun lens modelinin hangisi olduğuna mutlaka doktorunuzun yönlendirmesiyle karar verilmesi gerekir. Ancak tercihin size bağlı olduğu noktalarda verdiğimiz bilgiler eşliğinde seçiminizi yapabilirsiniz.

 

 Birçok hekim slikon hidrojel lenslerin normal yumuşak lenslere göre daha az risk taşıdığı konusunda hemfikirdir. Benzer riskleri taşımalarına rağmen, normal yumuşak lenslerin geliştirilmiş hali olmaları sebebiyle risklerin gerçekleşme ihtimali slikon hidrojel lensler de biraz daha düşüktür.

 

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için Giriş yapmalısınız. Bir hesabınız yoksa, Kayıt yapabilirsiniz.

Konuşma Başlat