Toric Lens Nedir?

Toric Lens Nedir?
28 August, 2023

Astigmatizm kornea kusurundan kaynaklandığında, gözün göz bebeğini ve irisi kaplayan en dış kısmı kornea astigmatizmi olarak kabul edilir. Kusur mercek anatomisinde olduğunda lentiküler astigmatizm denir. Meridyenler diktir ve 90°'lik bir açı oluşturur.

 

 Çoğu insan düzenli korneal astigmatizmden muzdariptir. Bir astigmatizm teşhisi süreçlerinde göz doktoru, var olan üç astigmatizm çeşitleri türünü dikkate alarak kırma kusurunun derecesini belirlemek için oküler yapıyı incelemektedir.

 

 Astigmatizm Çeşitleri

 

 Miyop astigmatizma: Bir veya iki eksen miyopiyi retinanın önünde odaklar.

 

 Hipermetropik astigmatizma: Bir veya iki eksene hipermetrop yani retina arkasından odaklanmak.

 

 Karışık astigmatizm: bir eksen miyop, diğeri hipermetrop odaklanır.

 

 Miyop astigmatizm el miyopik astigmatizma, korneadaki bir düzensizlik nedeniyle eksenlerden birinin veya her ikisinin retinanın önünde odaklandığı bir astigmat türü olmaktadır. İki tür miyopik astigmat vardır:

 

 Basit miyopik astigmatizm: Bu tip astigmatizma, bir eksen retinaya odaklanırken diğer eksen retinanın önüne odaklandığında ortaya çıkar.

 

 Bileşik miyop astigmatizm: İki eksen retinanın önünde odaklandığında bu tip astigmatizma ile karşılaşırız.

 

 Astigmatizm ve Belirtileri

 

 Astigmatizm, kataraktla birlikte en yaygın göz hastalıklarından biridir. Göze giren ışık ışınları retina tarafından bir nokta olarak değil, bir çubuk olarak görüntülenir. Genelde bu rahatsızlığa sahip olan insanlar astigmat belirtileri olarak genellikle noktaları bulanık çizgiler olarak algılarlar, bulanık görürler.

 

 Bunun nedeni, genellikle miyop veya uzağı görememe ile ilişkilendirilen korneadaki bir eğriliktir. Bulanık görme, baş ağrıları, yanan ve sulanan gözler bu olası görme kusurunun önemli göstergeleridir.

 

 Kontakt lens veya gözlük takmak tedavinin seyrini olumlu yönde etkilemektedir. Bu noktada da ortaya toric lensler çıkmaktadır. Bu kapsamda toric lensler adeta bir kurtarıcı görevi görmektedir.

 

 Toric Lens Nedir?

 

 Torik lens, astigmatlı lensler olarak bilinmektedir. Genelde 3 dereceli numaralı lens olarak bilinir. Torik lensler astigmatı düzeltmek için son derece gerekli ve kullanışlı bir ürün olmaktadır. Torik lens aynı zamanda astigmatizmi de telafi edebilir ve hastanın görme keskinliği yeterince iyidir.

 

 Örneğin, gözlükte yüksek astigmatizma ve yetersiz görüş kalitesi durumunda, göze kalıcı olarak oturur ve böylece görme kusurunu sürekli olarak düzeltir. Aynı zamanda derecelerine göre uzak yakın astigmata bağlı olarak üretilen her ikisinin de bulunduğu multifocal lensler de mevcuttur.

 

 Toric Lens Özelllikleri

 

 Torik lenslerin özel şekli korneanın tam karşısında astigmatik bir özelliğe sahiptir ve korneayı öyle bir şekilde tamamlar ki astigmatik kişiler tekrar net ve keskin görebilirler. Torik lensler rastgele sipariş edilmemelidir. Öncesinde uzman bir göz doktoru tarafından reçete yazılması gerekmektedir.

 

 Bu, göz üzerinde doğru pozisyonda oturması için torik kontakt lensin içine yerleştirilmiş özel stabilizasyon alanlarını belirler. Normal kontakt lenslerin aksine, torik lensler dönmemeli ve her zaman göz üzerinde aynı konumda olmalıdır. Bu, torik lenslerin takılmasını daha karmaşık ve zaman alıcı hale getirir.

 

 Normal kontakt lensler için sadece BC değeri ve diyoptriyi girmeniz gerekirken, torik lensler için silindir ve eksenin de belirtilmesi gerekir. Silindir, astigmatizmanın boyutunu ve eksenin derecesini silindirin eksenel konumunu tanımlar. Hem astigmatı hem de zayıf görüşü olan herkes torik kontakt lensler ideal bir şekilde donatılmıştır.

 

 Toric Lens Nasıl İşlev Görür?

 

 Torik lensler özel şekilleri sayesinde çalışır. Normal kontakt lensler küreseldir, yani; ikiye bölünmüş bir küre şeklindedirler. Öte yandan torik kontakt lensin şekli, simit gibi bir şey olarak hayal edilebilecek bir simittir. Bu daha oval şekil, merceğe birbirine dik iki farklı kırılma gücü verir.

 

 Tüm lenslerde olduğu gibi, torik kontakt lenslerin de hem yumuşak hem de sert versiyonları vardır. Miyop veya uzağı görememe için günlük lensler, aylık kontakt lensler ya da 14 günlük lensler olsun çok geniş bir seçime sahipsiniz.

 

 Torik Kontakt Lens Kullanım Özellikleri

 

 Torik lensler şekilleri ve farklı kırma güçleri nedeniyle işe yaradığından, kontakt lenslerin kaymaması özellikle önemlidir. Normal, sferik lensler bile gözde ileri geri kaymamalıdır, ancak torik lenslerde görme önemli ölçüde daha fazla zarar görür. Torik lensler, farklı ince veya kalın alanlarda ve destekleyici kenarlarda istenmeyen kaymalara karşı koyar.

 

 Genel olarak, torik lensler, uzağı veya yakını görememe gibi bir görme bozukluğu ile birlikte astigmatizmi düzeltmek için kullanılır. Ayrıca konfordan ödün vermeden ideal bir gözlük alternatifi sunarlar. Yalnızca uzağı veya yakını görememeyi telafi etmeye yönelik kontakt lenslerin aksine, torik lensler sipariş edilirken ek bilgiler verilmelidir.

 

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için Giriş yapmalısınız. Bir hesabınız yoksa, Kayıt yapabilirsiniz.

Konuşma Başlat