Hareli Mi Yoksa Haresiz Renkli Lens Mi ?

Hareli Mi Yoksa Haresiz Renkli Lens Mi ?
5 September, 2023

Kontakt lensler günümüzde oldukça ilgi görmektedir. Piyasada her beğeniye uygun renk renk kontakt lens üretimi mevcuttur. Numaralı gözlere özel, numaralı üretilen kontakt lenslerde erişilebilir durumdadır. Özellikle kadınlar arasında renkli kontakt lens kullanımı yaygın hale gelmiş durumdadır.

 

 Kullanıcılar ten rengine, saç rengine göre kontakt lens rengi seçmektedir. Lens kullananların en çok dikkat ettiği özelliklerden biri de doğal olması ve dışarıdan kolaylıkla fark edilebilir olmamasıdır. Hem bakımlı olup güzel görünmek, hem de doğallığından ödün vermek istemeyenler doğal görünümlü renkli kontakt lens arayışına girmektedir.

 

 Lens Çeşitleri

 

 Lensler kendi aralarında bazı kategorilere ayrılmaktadır. Bunlardan ilki hareli olup olmamasına göre yapılan ayrımdır. Peki, hare nedir? Lenste hare, lensin dışında bulunan siyah çerçeveyle alakalı bir durumdur. Aralarındaki fark nedir? Gözünüzün kendi haresini alan doğal bir lens arıyorsanız tercihinizi haresiz lenslerden yana kullanabilirsiniz.

 

 Haresiz lenste göz çevresinde pekte doğal durmayan kalın çizgiler yer almamaktadır. Hareli lensin avantajlarına bakacak olursak hareli lens gözleri daha büyük gösterir. Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim sorusunun cevabı beklentinize göre değişecektir. Haresiz lenslere bakacak olursak, bu lensler göz renginizi tamamen sararak göz renginize dikkat çekecek daha belirgin ve yoğun görünmesini sağlayacaktır.

 

 Lens Seçimi

 

 Özellikle koyu göz rengine sahipseniz ve renkli kontakt lens arayışında iseniz ve lensinizin doğal görünümlü olmasını istiyorsanız tercihinizi haresiz lensten yana kullanmanız akıllıca olacaktır. Doğal göz renginiz koyuysa ve doğallıktan uzaklaşmak istemiyorsanız haresiz renkler beklentinizi karşılayacaktır. Çok koyu göz renklerinde, renkli lenste doğallığı yakalamak biraz daha zor olduğu için haresiz renkler sizi tatmin edecektir.

 

 Gözlerim olduğundan daha büyük görünsün diyen kullanıcıları ise hareli lens seçimi mutlu edecektir. Yani lens seçimi tamamen beklentiye göre değişen bir durumdur. Lenslerinizden memnun olmak için seçiminizi beklentinizi göz önünde bulundurarak yapmalısınız.

 

 Lenslerin Belirgin Özellikleri

 

 Özellikle beklentisi doğallık olanların seçimi haresizden yana olmalıdır. Haresiz lens için söyleyebileceğimiz en net avantaj doğallıktır. Kendi göz renginiz çok koyu olsa dahi doğru lens seçimi ile oldukça doğal bir görünüme sahip olabilirsiniz.

 

 Hareli lenslerde göz yapınıza bağlı olarak, doğal görünebilir. Hareli lensin dışında belirgin bir çerçeveye sahip olduğunu söylemiştik. Bakışlarının daha belirgin, göz renginin daha dikkat çekici olmasını isteyenler için de hareli kontakt lens çok yerinde bir tercih olacaktır.

 

 Hareli Lens Kimlere Yakışır?

 

 Doğru tercihle herkese yakışacağı için hareli lens kimlere yakışır sorusuna keskin bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü doğru renk ve lens seçimi ile hareli lens herkese yakışabilir. Göz yapısı büyük olanlar rahatlıkla hareli lens kullanabilirler. Yine kendi doğal göz rengi açık ve orta olanlara da hareli lens oldukça yakışacaktır.

 

 Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

 

 Bu konu tamamen kişisel zevk ve beğeniye göre değişmektedir. Renk seçiminde saç rengi, gözün doğal rengi, ten rengi ya da genelde kullanılan makyaj rengine göre bir tercih yapılabilir. Tamamen kişinin beğenisine göre değişen ucu açık bir konudur renk seçimi. Aynı renk lens farklı kişilerde daha farklı renk olarak görünebilir. Bunun sebebi kendi göz rengimizdir. Taban göz rengimize göre lensin farklı yansımaları oluşabilir.

 

 Lens Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 Lenslerimizi sorunsuz kullanabilmek ve göz sağlığımızı korumak için lens kullanırken bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir. Örneğin lenslerle denize havuza girmek tavsiye edilen bir durum değildir. Buralar enfeksiyon kapmaya müsait yerlerdir. Solaryum sauna gibi mekanlara da lenslerimizi çıkarıp girmek uygun olacaktır.

 

 Lenslerimizi gözden çıkarırken ve takarken elimizin temiz olduğuna mutlaka emin olmalıyız, ellerimizi su ve sabunla steril hale getirmeliyiz. Lensleri mutlaka kendi kaplarında ve özel solüsyonlarında muhafaza etmeliyiz. :Günlük rutinimizde yüze kullanacağımız havlular gözümüze de temas edeceğinden havluların temizliğine emin olmalıyız.

 

 Kişiye özel havlu kullanmalı, bu mümkün değilse tek kullanımlık kağıt havlular kullanmalıyız. Lenslerimizi muhafaza ettiğimiz lens kaplarının temizliği de oldukça önemlidir. Lens kapları uygun solüsyonlarla belli aralıklarla dezenfekte edilmeli. Lenslerimiz için musluk suyu kullanmamalıyız. Her lensin bir kullanım süresi ve ömrü olduğu unutulmamalıdır.

 

 Tercih ettiğimiz lens aylık mı yıllık mı olduğuna dikkat etmeli, tavsiye edilen süre kadar kullanmalıyız. Gün içinde ellerimizle gözümüze pek dokunmamaya dikkat etmeliyiz. Lensler makyaj yapılmadan önce takılmalı ve mutlaka bir doktora danışarak lens kullanımına başlanmalıdır. Tüm bunlara dikkat edildiğinde lens kullanımı oldukça basit ve sağlıklıdır.

 

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için Giriş yapmalısınız. Bir hesabınız yoksa, Kayıt yapabilirsiniz.

Konuşma Başlat